مقالات کینوا

مراحل رشد کینوا و نکات مهم آن

مراحل رشد کینوا باید به درستی طی شود تا محصول نهایی کیفیت خوبی داشته باشد، بعد از جوانه زدن بذر تا زمان موعود لپه‌ها از سطح خاک بیرون می‌آیند و تکمیل بذر صورت می‌گیرد. برگ‌ها به صورت جفتی در کینوا رشد پیدا می‌کنند.

دارای برگ‌های چند شکل با مرز‌های دانه‌دار است، معمولا برگ‌های پایه با شکل لوزی یا مثلث بزرگ‌تر هستند، این در حالی است که برگ‌های نزدیک به بالا کوچک‌تر است. شکل حلزونی این لایه‌ها توسط دانه‌ها پوشیده شده است. اگزالات کلسیم، که باعث نگهداشتن آب می‌شود و این مورد رطوبت نسبی نزدیک به روزنه را کاهش می‌یابد.

کینوا وقتی که برگ‌ها ریخته و فقط سر خشک دانه‌ها باقی مانده آماده برداشت است. بذرها را می‌توان به سادگی با یک دستکش از ساقه جدا کرد. در صورت سرما، دانه‌ای که از مرحله سبز عبور کرده باشد، صدمه‌ای نخواهد دید و برداشت می‌تواند یک یا دو روز بعد اتفاق بیفتد. با این حال، هوای بسیار گرم و شب‌های گرم می‌تواند از تنظیم میوه جلوگیری کند. در نزدیکی جوانه زنی، هوا باید رصد شود. زیرا باران باعث جوانه زدن بذرهای خشک می‌شود. اگر سرها کاملاً خشک نباشند، بذر را به سختی می‌توان با ناخن انگشت زد. این دانه‌ها باید قبل از نگهداری کاملا خشک شوند.

این محصول به ۵ تا ۷ بار آبیاری در طی مرحله رشد نیاز دارد هرچند که استرس خشکی میزان محصول این گیاه را کاهش می‌دهد. مبارزه با علف‌های هرز نیز یکی دیگر از عملیات برداشت می‌باشد. در دو هفته اول رشد گیاه کینوا به کندی صورت می‌گیرد که مبارزه با علف‌های هرز ضروری می‌باشد.

استفاده از علفکش‌های پیش کاشت و کشت زود هنگام بهترین راه حل برای مبارزه با علف‌های هرز می‌باشد.
بیماری‌های مهم این گیاه بوته میری – سفیدک و لکه برگی و آفات مهم ان کرم طوقه بر – شب پره سفید کلم و کرم برگخوار می‌باشد. روش مبارزه با آفات و بیماری‌های کینوا نیز شبیه گیاه اسفناج می‌باشد.

تکثیر

زمانیکه درجه حرارت به ۱۵ درجه سانتی‌گراد رسد بعد از اضافه نمودن ۱۵۰ کیلوگرم اوره و ۵۰ کیلوگرم فسفات به خاک کشت بذر در عمق ۰٫۵ تا ۱ سانتی‌متر و با فاصله روی ردیف ۵ سانتیمتر و بین ردیف ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر کاشته می شود و بلافاصله آبیاری انجام می‌گردد. بعد از ۲۴ ساعت بعد از کاشت جوانه زنی انجام می‌شود و تا مرحله ۲ تا ۳ برگی نباید آبیاری صورت گیرد. بعد از آن به ۵ تا ۷ بار آبیاری نیاز می‌باشد. ۳ تا ۵ روز بعد از کاشت گیاهچه‌ها ظاهر می‌شوند. تعداد گیاهان ۱۳۰۰۰۰ بوته در هکتار می‌باشد. کشت این گیاه در اواخر آوریل تا اواسط ماه امکان پذیر می‌باشد.

برداشت

مرحله رسیدگی آن مانند سورگوم می‌باشد. وقتی گیاه رو به خشک شدن می‌رود برداشت صورت می‌گیرد. برداشت یا با دست و یا توسط کمباین انجام می‌گیرد. باران‌های انتهای فصل برداشت را با مشکل مواجه کرده و باعث جوانه زنی بذر روی گیاه می‌شود.

متوسط عملکرد این گیاه ۱ تن در هکتار می‌باشد و در شرایط مطلوب تا ۱٫۸ تن در هکتار محصول می‌دهد. در روش برداشت دستی بعد از بریدن محصول آن را در محلی مناسب در معرض تشعشع خورشید قرار داده تا رطوبت آن کاهش یافته و بذرها از بوته جدا شوند. محصول کینوا معمولاً بین ۳ تا ۴ ماه پس از کاشت آماده برداشت می‌شود.

پس از برداشت کینوا

دانه کینوا باید بوجاری شود تا از ناخالص‌ها جدا شود و در یک محیط خشک و خنک نگهداری شود.

تاثیر کودها در کشاورزی کینوا

محصول کینوا به خوبی به کود نیتروژن جواب می‌دهد. رشد کینوا در خاک غنی با کمپوست بیشتر است.

کینوا باید از طریق صفحه نمایش، با استفاده از فن و یافن سایر دستگاه‌های دمنده تمیز شود. خشک کردن محصول مهم است که می‌توان آن را با استفاده از سینی‌های زیر آفتاب گرم یا نزدیک منبع گرمایی به صورت کامل خشک شود. بذرها را باید گاه گاهی هم بزنید تا جایی که ممکن است خشک شوند، سپس می‌توان آن‌ها را در یک ظرف ضد هوای در یک مکان خشک و خنک نگهداری کرد.

دانه‌های کینوا یک پوشش تلخ ساپونین دارد که پرندگان و حشرات را از خوردن آن‌ها بازمی‌دارد و لازم است قبل از مصرف آن‌ها از بین بروند. این امر یا می‌تواند با پرداخت انجام شود که باعث از بین بردن پوشش ساپونین می‌شود، یا این امرمانند برنج سفید، آرد سفید یا جو مروارید تصفیه می‌شود. در یک مرحله‌ی سه مرحله‌ای شستشو داده و ساپونین را پاک می‌کند بدون از بین بردن مواد مغذی حیاتی آن. کینوا تمیز و شسته شده،که همراه با پروتئین، ویتامین و مواد معدنی پایین‌تر است. ساپونینی که حذف می‌شود دارای کاربردهای تجاری به عنوان استروئیدهای دارویی، صابون‌ها، مواد شوینده، شامپوها، مواد آرایشی و هورمون‌های مصنوعی است.

تلاش‌های مختلفی برای تولید انواع کینوا بدون ساپونین در حال انجام است. در حال حاضر، کینوا می‌تواند به عنوان شیرین (بدون ساپونین یا حاوی کمتر از ۰.۱۱ درصد ساپونین) یا تلخ (بیش از ۰.۱۱ درصد ساپونین) طبقه بندی شود. در حالی که انواع شیرین قبل از عرضه به فرآوری کمتری نیاز دارند، اما ممکن است بیشتر در معرض خطر پرندگان و حشرات باشند.


نحوه کاشت تا برداشت فروشگاه هایوا

  • کشت، آفت زدایی، آبیاری، برداشت خشک کردن خوشه‌های کینوا
  • جدا کردن دانه از خوشه‌های خشک شده
  • جدا کردن ناخالصی‌ها و چوب خشک و دانه‌های غیر از کینوا در مرحله بوجاری
  • پوست گیری از دانه کینوا در مرحله پوست گیری
  • سورت کردن دانه‌های درشت از ریز

دلیل خشک کردن این ماده غذایی و گرفتن تمام رطوبت آن به منظور جلوگیری از لزوم استفاده از آنتی باکتریال در بسته بندی و مقابله از کپک زدن است.

متاسفانه برخی برندها وشرکت‌های تجاری سود جو برای فریب مشتریان عزیز و برای درشت‌تر شدن و جلوه بهتر دانه از دانه‌های مرطوب در بسته‌بندی استفاده می‌کنند که این موضوع باعث کاهش وزن خالص کینوا و مستعد شدن دانه برای کپک زدن است که نهایتا از آنتی باکتریال برای جلوگیری از کپک زدن استفاده می‌شود که این امر برای سلامتی مصرف کننده بسیار مضر است. بهتر است از مراکز معتبر فروش عمده کینوا این محصول را با کیفیت بالا تهیه کنید.

فروشگاه هایوا با سعی وتلاش بسیار وبا توکل به خدا همه موارد فوق را به درستی انجام داده است و اکنون این افتخار را دارد که کینوای با کیفیت و بدون ساپونین را به مشتریان عزیز عرضه کند. هم چنین لازم به ذکر است که این فروشگاه اولین تولید کننده کینوا و فرآورده‌های آن و دارنده سیب سلامت از غذا و دارو است. بدین منظور مشتریان و مصرف کنندگان عزیز می‌توانند با خیال راحت آسوده این محصول مقوی را به سبد غذایی خود اضافه کرده و از آن بهره ببرند.

کینوا پس از پردازش و خشک کردن صحیح، می‌توان تا ۳ سال در کابینت آشپزخانه (خنک و خشک) نگهداری کرد.

فروشگاه هایوا کینوا را در بسته‌بندی نایلون وجعبه‌های کاملا بهداشتی که قابل تایید سازمان غذا و دارو است انجام می‌دهد. این شرکت تمامی مراحل را با دقت و جزییات کامل انجام داده و در جهت محصولی با کیفیت تلاش کرده است. صحت این موضوع را با داشتن مجوز از سیب سلامت از سازمان غذا و دارو نشان داده است.

این شرکت افتخار آن را دارد که توانسته است نظر همکاران را در کیفیت محصولات جلب کرده و عرصه را برای سایر شرکت‌های فعال در بازار در زمینه چرخه تولید فراهم کرده کند. امید است توانسته باشد، در این امر خطیر سهم کوچکی را برای تولیدکنندگان و مشتریان عزیز فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *