مقالات کینوا

مقایسه ارزش غذایی کینوا برشته و خام

شاید این سوال بارها و بارها برای‌ شما پیش آمده که کینوای خام بهتر است یا کینوا برشته؟
در این مقاله سعی داریم ارزش غذایی کینوا برشته و خام را ارزیابی و بررسی کنیم. همان طور که گفته شد، کینوا به دلیل خواص فوق العاده به مادر غلات شهرت دارد. کینوا یکی از محبوب‌ترین غذاهای سالم در جهان است. کینوا فاقد گلوتن است، دارای فیبر وپروتئین بالا است و از معدود شبه غلاتی است که حاوی مقادیرکافی از هر ۹ اسید آمینه ضرورری است.

طبق آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، مصرف کافی فیبر می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری ازجمله؛ یبوست، کلسترول بالا، فشارخون بالا و دیورتیکولوز کمک کند.

این روزها می‌توانید کینوا و محصولات کینوا را در سراسر دنیا و در ایران از طریق فروشگاه هایوا پیدا کنید، به خصوص در فروشگاه‌های مواد غذایی سالم و رستوران‌هایی که به غذاهای طبیعی تأکید دارند. کینوا یکی از بهترین و عالی‌ترین مواد غذایی است، با توجه به مناسب بودن قیمت کینوا می‌توان آن را به سبد غذایی و نیاز روزانه برای تأمین انرژی لازم اضافه نمود.

کینوا به خودی خود دارای ارزش غذایی بالایی است و این شبه غله دنیای وسیعی دارد و قابلیت تبدیل به فرآوری‌های مقوی نیز هست که این فرآوری‌ها به ذائقه مشتری و انتخاب آن‌ها بستگی دارد.

ازگذشته تا به امروز مصرف آجیل بو داده و خام بین مردم رواج داشته است. طعم دارکردن آجیل‌ها حس خوشمزگی و احساس لذت بیشتری و نهایتا باعث ترغیب مصرف آن می‌شود. یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین فرآورده کینوا، کینوا برشته است که دارای عطر و طعمی دل انگیز و به یادماندنی است.

کینوا برشته

کینوا برشته چیست؟ کینوا برشته همان کینوای خامی است که حرارت دیده و آماده مصرف می‌باشد. کینوای برشته به دلیل حرارت مناسب و اصولی و نظارت مستمر، ضمن اینکه خواص کینوا خام را داراست، دارای طعمی خوشایند، مطبوع و هضم راحت‌تری است.

این پروسه مهم و منحصربفرد توسط فروشگاه هایوا که دارای تجهیزات علمی و مختص به این کار دارد، در حال انجام است. در نهایت محصولی با کیفیت و باب ذائقه مشتری ارائه می‌دهد. چرا که رعایت نکردن پارامترهای مهم این کار باعث حرارت زیاد و یا غیراصولی به دانه شده و نه تنها باعث خوش طعم شدن کینوا نخواهد شد، بلکه با از بین خواص کینوا طعم سوخته و تلخی هم نتیجه خواهد داد.

عدم استفاده از تجهیزات علمی و اصولی برای این فرآوری نه تنها نتیجه خوبی در طعم نخواهد داشت، بلکه باعث از بین رفتن خواص کینوا می‌شود.

پس نحوه فرآوری و نظارت کافی از نکات مهم در ارزش غذایی کینوا برشته و طعم آن است.

متاسفانه برخی از همکاران به دلیل نداشتن امکان تولید کینوا برشته، دلایلی غیر اصولی برای فاقد ارزش دانستن کینوا برشته برشمردند و شروع به تخریب این ماده غذایی می‌کنند در ادامه قصد داریم جدول ارزش غذایی کینوا برشته را که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است، ارائه دهیم تا مصرف کنندگان عزیز بتوانند با استناد به آن ارزش غذایی کینوا برشته مصرف شده خود را محاسبه کنند.

جدول ارزش غذایی کینوا برشته هایوا

کاملا اثبات شده است که در مرحله حرارت دهی موادغذایی، تمام ارزش غذایی آن حفظ شده و فقط برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین C، برخی آمینواسیدهای حساس به حرارت و گاها چربی مواد تغییر می‌کند. در مورد دانه کینوا هم به همین ترتیب است.

یعنی در فرآیند حرارت دیدن کینوا، حتی در پختن توسط مصرف کننده، مقدار خیلی خیلی جزیی از پروتئین آن کم می‌شود. در ادامه مقدار پروتئین و چربی دانه کینوا و کینوا برشته (و حتی کینوا پخته شده) را با هم مقایسه می‌کنیم. پروتئین کینوا برشته در صد گرم ۵۲/۱۲ و پروتئین کینوا خام ۴۶/۱۳ در صد گرم  است. یعنی در صد گرم فقط از۹۴/۰ گرم از میزان پروتئین دانه کاهش می‌یابد.

در صورتی که تغییر اساسی در سهولت و نحوه مصرف و طعم دانه حاصل می‌گردد. چربی کینوا برشته ۴/۷ است در صورتی که چربی کینوا خام ۴۳/۴ است. و این یعنی فرآوری این دانه کاملا علمی و با تجهیزات مخصوص صورت می‌گیرد.

علل محبوبیت کینوا برشته

خوشبختانه کینوا برشته طرفداران زیادی را به همراه داشته و مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. کینوا برشته قابلیت انعطاف پذیری زیادی نسبت به آجیل‌های دیگر دارد. از معدود آجیل‌هایی است که در حین تفت دادن (زمان مناسب حرارت دهی) خواص خود را حفظ می‌کند. این استقبال زیاد دلایل زیادی را به همراه دارد که به آن‌ها می‌پردازیم. به راحتی و بدون هیچ اتلاف وقتی و در هر موقعیت و جایی بدون نیاز به آماده سازی مصرف می‌شود.

کینوا برشته نسبت به کینوا نیاز به پختن و تجهیزات پخت و پز ندارد. چراکه آماده مصرف است. کینوا برشته جایگزین مناسبی برای میان وعده‌های ناسالم و حتی قابل ترکیب با غذاها، میان وعده، دسرها و بستنی‌ها است. حتی این محصول در مسافرت‌های طولانی، مدارس و اداره جات و… .برای بازیابی انرژی تحلیل رفته گزینه مناسب، سالم، مقوی وبدون زحمتی است.

کینوابرشته تهیه شده از بهترین و مرغوب‌ترین کینوای کشت شده می‌باشد، که در این خصوص فروشگاه هایوا این افتخار را دارد که اولین و تنها تولید کننده آن در ایران بوده و آن را زیر نظر سازمان غذا و دارو با تمام نکات بهداشتی و فنی تهیه و بسته بندی کند.

مژده به تمام ورزشکارانی که به علت گرانی مکمل‌ها قادر به خرید آن نیستند و برای تهیه آن دچار مشکل می‌شوند. کینوا برشته گزینه مناسب با قیمت مناسب و دارای انرژی زیاد است. نه تنها جایگزین مکمل بوده است، بلکه خیلی بیشتر از مکمل کارایی دارد، چرا که هم ارزان‌تر است، هم عوارض ناشی از مکمل‌های صنعتی را ندارد. لذا محبوبیت زیادی در بین ورزشکاران بدنساز و تناسب اندام، بدلیل نگهداری بی‌دغدغه و سهولت مصرف و طعم مطلوب دارد.

از مهم‌ترین نقاط قوت کینوا برشته هایوا نسبت به نمونه‌های وارداتی، کیفیت و تازگی محصول و قیمت مناسب آن است.

همچنین قیمت دانه کینوا هایوا ۵/۲ برابر کمتر از نمونه وارداتی است.

کاربرد کینوا برشته

ارزش غذایی دانه کینوا فوق‌العاده است، کینوا برشته قابلیت ترکیب در سالاد، شیر، ماست، معجون، اسموتی، بستنی، پوره میوه، غذای کودک، غلات صبحانه، تنقلات، تزیین بیسکویت، کوکی و نان را دارد.

ترکیب آن با شکلات و تهیه دسر شکلاتی که بسیار خوش طعم است و یا به عنوان سس خشک و همراه با سالاد و همچنین برای تهیه انواع معجون و اسموتی و… از دیگر کاربردهای کینوا می‌باشد.

جایگزین مناسبی به جای تنقلات ناسالم و برای والدینی که به تغذیه کودکشان اهمیت می‌دهند چراکه علاوه بر داشتن پروتئین بالا، مقوی و مغذی و دارای طعمی دلنشین و دلچسب است. کینوا برشته در تهیه انواع آجیل‌های سلامت شامل دانه‌های خام یا تفت داده شده مانند چیا، تخم کتان، کنجد، شاهدانه و دانه‌های مغذی دیگر هم کاربرد دارد.

فواید کینوا برشته

کینوا برشته فاقد گلوتن است. دارای پروتئین و فیبر بالا، کاملا آماده مصرف بدون نیاز پخت، مناسب برای کاهش وزن و رژیم‌های لاغری و گیاهخواری، برای بیماران گوارشی، یبوست، دیابت نوع دو، فشارخون، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی، سلامت جنین وکودکان و زنان باردار و … است.

اولین تولیدکننده این دانه مغذی در ایران و دارای مجوز سیب سلامت از سازمان غذا و دارو است.

گروه هایوا در جهت حمایت از کشاورز و رفاه حال مصرف کننده، سعی در گردآوری محصولات و فرآورده‌های کشاورزی با کیفیت، تازه و با قیمت مناسب دارد. امید است با لطف خدا و یاری شما مشتریان عزیز، بتواند هر روز بیشتر از قبل توان خدمت رسانی به مردم کشورمان را داشته باشد و سهم کوچکی را در سلامت روزه داران عزیز ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *