مقالات کینوا

ارزش غذایی دانه کینوا چگونه است؟

یکی از نکاتی که در رابطه با دانه کینوا باید در نظر داشت میزان گلوتن است که در آن قرار داده شده است. دانه کینوا یکی از دانه‌های بومی می‌باشد که مورد مصرف افراد قرار می‌گیرد.
ارزش غذایی دانه کینوا بسیار بالا است که نسبت به دانه‌های دیگری همچون گندم، درصد بالایی از میزان مواد و ویتامین‌هایی که در آن وجود دارد را به خود اختصاص می‌دهد. در این شرایط باید گفت که دانه کینوا نسبت به سایر غلات استاندارد‌های زیادی را به خود اختصاص داده است و توانسته درجه و رتبه بالا‌تری را به خود بگیرد. با این حال داشتن ارزش غذایی بالا برای دانه کینوا خود یکی از نکات مثبت و اثربخشی است که در این دانه به وجود آمده است و توانسته شکل و فرایند بهتری را برای این دانه به وجود آورد.

موادی که در دانه کینوا وجود دارد شامل:

  • آهن
  • فیبر
  • منیزیم
  • اسید‌های چرب امگا۳
  • فولیک اسید

البته باید این مطلب را در نظر داشت که میزان پروتئینی که در این گیاه وجود دارد نیز بسیار زیاد می‌باشد و به جای این که افراد از گوشت حیوانی استفاده کنند بهتر است که بتوانند از دانه کینوا بهره‌مند شوند تا سلامت جسمی خوبی را برای خود داشته باشند. گوشت خود میزان چربی بالایی دارد و بنابراین به کار بردن غلات گزینه مناسب‌تری است که برای این که بتوان این میزان از مواد را در بدن افزایش داد در این رابطه لوبیا دسته‌ای از حبوبات است که دارای پروتئین است.
با این حال میزان پروتئینی که برای دانه کینوا وجود دارد بیشتر از لوبیا می‌باشد. کینوا بهترین جایگزین گوشت برای گیاهخواران است.

مواد مغذی و ارزش غذایی برای دانه کینوا

همان طور که در بالا نیز اشاره شده است دانه کینوا با دانه‌های دیگری همچون گندم ، لوبیا، ذرت، برنج مورد بررسی و ارزیابی قرار داده شده‌اند با این حال می‌خواهیم در رابطه با ارزش غذایی که برای هر یک این غلات مخصوصا دانه کینوا وجود دارد اطلاعاتی را به صورت دسته بندی شده ارائه دهیم.
در رابطه با دانه کینوا می‌توان میزان انرژی را که برای این دانه محبوب و مغذی وجود دارد را در نظر داشت را به نسبت ۱۰۰ گرم، ۳۹۹ کیلوکالری را در خود جای داده است و در مقابل سایر غلات دیگر از میزان کالری کمتری برخوردار می‌باشد که برای افرادی که نیاز به رژیم غذایی دارند به کار بردن دانه کینوا بسیار مهم و اثر بخش است.
دانه‌های دیگری مانند برنج، ذرت، گندم، لوبیا از نظر میزان کالری حجم بالا‌تری را به خود اختصاص می‌دهند که در این رابطه باید گفت به کار بردن دانه کینوا مناسب‌ترین گزینه می‌باشد.

درصد پروتئینی که در دانه کینوا وجود دارد نسبت به دانه‌های دیگر مانند لوبیا کمتر می‌باشد به صورتی که در هر ۱۰۰ گرم دانه کینوا می‌تواند به میزان ۱۶/۵ درصد پروتئین را به خود اختصاص دهد. کینوای با کیفیت را از مراکز فروش کینوا در اصفهان با قیمت مناسب تهیه کنید.
نکته‌ای که باید در رابطه با دانه کینوا به آن اهمیت داد این مطلب می‌باشد که دانه کینوا دارای میزان زیادی از کلسیم می‌باشد.
مطلب دیگری که باعث شده است دانه کینوا از اهمیت بالا‌تری نسبت به غلات دیگر داشته باشد میزان آهنی است که در آن وجود دارد و آهن دانه کینوا به میزان ۱۳/۲ درصد نسبت به لوبیا که به میزان ۲/۱ درصد بیشتر می‌باشد.
منیزیم ، فسفر و پتاسیم در غلات ارزشمند کینوا به شدت بالا است.
یکی از غلاتی که بیشترین میزان مصرف را در میان انسان‌ها به خود اختصاص داده است برنج می‌باشد که از نظر دارا بودن منیزیم و فسفر و همین طور پتاسیم می‌توان بر مبنای گرم و میلی گرم  به ترتیب زیر بیان کرد که شامل:

منیزیم: ۲۵ میلی گرم

فسفر: ۱۱۵ میلی گرم

پتاسیم: ۱۱۵ میلی گرم

با این حال اگر مقایسه‌ای با کینوا ترتیب دهیم می‌توان به شرح زیر آن را بیان نمود که شامل:

منیزم: ۱۹۷ میلی گرم

فسفر: ۴۵۷ میلی گرم

پتاسیم:۵۶۳ میلی گرم

با توجه به درصد‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شده است می‌توان گفت که دانه کینوا از نظر ارزش غذایی دارای رتبه بندی بالایی نسبت به سایر دانه‌هایی می‌باشد که به صورت غلات موجود هستند و می‌توان از آن به صورت جایگزینی تضمینی نسبت به سایر غلات استفاده کرد.
برنج قهوه‌ای یکی از دانه‌هایی می‌باشد که به شدت مورد استفاده قرار داده می‌شود.

دانه کینوا و حبوباتی همچون لوبیا

دانه کینوا شباهت بسیار زیادی به دانه لوبیا دارد البته این شباهت از نظر ظاهری نمی‌باشد در کل برای موادی که در این دو دانه وجود دارد می‌توان شباهت‌هایی را در نظر داشت در این شرایط باید گفت که دانه کینوا خود یکی از فاکتور‌های مهم برای سلامتی می‌باشد.
شباهتی که برای دانه کینوا و لوبیا وجود دارد به این شکل است که  سرشار از فیبر و مواد پروتئینی می‌باشد و همین طور میزان آهن خوبی نیز دارد که برای از بین بردن بیماری‌هایی نظیر کم خونی و همین طور بیماری‌های قلبی و عروقی نیز به شدت مناسب می‌باشد.
بنابراین افرادی که در هضم غذا بدن آن‌ها دچار مشکل می‌شود می‌توانند از کینوا بهره‌مند شوند با این حال تمامی فاکتور‌هایی را که برای لوبیا وجود دارد دانه کینوا در خود نهفته دارد.

ترکیب کردن غلات

یکی از نکاتی که برای بهره‌مندی از دانه کینوا می‌توان در نظر داشت ترکیب کردن آن با غلات دیگر است.
بنابراین می‌توان از دانه کینوا سالادی از غلات و همین طور حبوبات را به وجود آورد که برای سلامتی بدن انسان مفید می‌باشند. در اصل بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که حبوبات دیگر را نیز مورد استفاده قرار دهند تا بتوانند به شکل درستی از آن‌ها بهره‌مند شوند در هر صورت باید گفت که دانه کینوا خود دارای ارزش غذایی بالایی می‌باشد و در نتیجه این که هر فرد می‌تواند به شکل قابل قبولی از آن بهره‌مند شود.
سالاد‌هایی که می‌توان به کمک دانه کینوا به دست آورد به راحتی در دسترس است.
ترکیبی از کاهو و همین طور لوبیا و دانه‌های کینوا خود یکی از بهترین و سالم‌ترین نوع سالاد است که به بیشتر افراد توصیه می‌شود که از آن بهره‌مند شوند.
به جای این که از سالاد‌هایی بهره برده شود که میزان زیادی از سس را در خود جای داده‌اند بهتر است که از موادی استفاده کرد که در آن‌ها هیچگونه مواد اضافی وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *