مقالات کینوا

جوانه کینوا چه خواصی دارد؟

کینوا و کرونا

حدودا هشت سال می‌گذرد که مجمع سازمان ملل، سال ۲۰۱۳ را سال کینوا، اعلام کرده است. از آن زمان، به بعد محبوبیت کینوا بیشتر شده و به یکی از مغذی‌ترین و محبوب‌ترین محصول در جهان و کشورمان تبدیل شده است. همان طور که قبلا هم اشاره شد، کینوا، یک‌دانه کاملا مغذی است که اساسا شما را ابرقدرت می‌کند و به شما یک نیروی خارق العاده می‌دهد.
خوب، شاید شما هنوز قادر به پرواز نباشید، اما ارزش غذایی دانه کینوا فوق‌العاده است، کینوا دارای مزایای فوق‌العاده سلامتی است تا بدن شما احساس کند؛ می‌تواند پرواز کند! کینوا نه تنها خوشمزه است، بلکه به طرز حیرت انگیزی نیز، مقوی است. یک منبع عالی از پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی. حتی برای  افرادی که به یک  رژیم غذایی سخت پایبندند؛ مناسب و در نهایت می‌توانند بدون هیچ نگرانی از مصرف آن لذت ببرند.

کینوا علاوه بر داشتن مزایای شناخته شده، از جمله حفظ وزن سالم و تنظیم قند خون شما، مزایای ناشناخته دیگری دارد که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است. ما سعی داریم در این مقاله و مقاله‌های دیگر شما را با آن‌ها آشنا کنیم. فروشگاه هایوا، با توکل به خدا و حمایت شما مشتریان عزیز، سعی دارد علاوه بر ارائه اطلاعات کافی، در زمینه خرید کینوا و فرآوردهای آن در جهت هر چه بهتر خواص این گیاه شگفت انگیز کوشا باشد و امید است بتواند سهم کوچکی در سلامت بهتر، بدن شما ایفا کند.

کینوا می‌تواند حافظه شما را بهبود ببخشد، مغز انسان، برای عملکرد خوب خود، بسیار متکی به چربی است؛ پس بسیار مهم است که با انواع مناسب چربی، تامین شود، به خصوص، اگر می‌خواهید از دست دادن حافظه و زوال عقل را از بین ببرید. کینوا یک گزینه بسیار عالی است که به عنوان یک تامین کننده حافظه، موثر و از محبوبیت زیادی برخوردار است. کینوا، نه تنها بسیار مغذی است بلکه تهیه و مصرف آن البته از فروشگاه‌ه‌های معتبر، بسیار آسان است. فروشگاه هایوا این اطمینان را به مشتریان عزیز می‌دهد، که با توجه به رزومه خوبی که در این زمینه در جهت کسب رضایت شما مصرف کنندگان عزیز دارد، لذا خرید شما را آسان‌تر کرده از اتلاف وقت جلوگیری کند فقط کافی است که یکبار امتحان کنید.

جوانه کینوا

جوانه‌ها به قدری برای سلامتی مفیدن که ارزش امتحان کردن را دارند. اگر اهل مصرف آن هستید که جای تشویق دارد.  جوانه‌ها، یکی از حیاتی‌ترین مواد غذایی که از ارزش غذایی فوق العاده‌ای برخوردارند و برای افراد فقیر یا غنی هیچ غذایی با ارزش‌تر از این جوانه‌ها نیست!

همانطور که از نام آن پیداست، جوانه‌ها، بذر جوانه‌ زده هستند که هنوز تبدیل به گیاه نشده‌اند. روند جوانه‌زنی از زمانی شروع می‌شود که دانه‌ها ‌ساعت‌ها‌ در آب خیس بخورند. وقتی‌‌ دانه‌های ‌خیس شده، در معرض رطوبت و دمای مناسب قرار بگیرند، (بعد از ۲ تا ۷ روز رشد کرده) و محصول نهایی، جوانه است.

جوانه زدن گیاه یک فرایند ساده است که حتی بیشتر از مزایای تغذیه‌ای برای شما در مقایسه با ماده اولیه، فواید غذایی زیادی را به همراه دارد. کارشناسان تغذیه می‌گویند جوانه‌ها مانند جوانه کینوا ، غنی‌ترین منبع آمینواسید‌ها (برای پروتئین)، ویتامین‌ها و مواد معدنی محسوب شده و همچنین به دلیل فیبر کافی و بالا، آن‌ها را به عنوان میان‌ وعده، پیشنهاد می‌کنند.

یکی از جوانه‌هایی که طرفداران بسیاری دارد، جوانه کینوا است. به دلیل اینکه هم مصرف خوراکی دارد، هم از آن ماسک تولید می‌شود و هزار و یک فایده دیگر. جوانه کینوا نیروگاه مواد مغذی است، جوانه‌ها، کم کالری هستند و البته دارای مواد غذایی سالم.
جوانه زنی، کینوا را به دانه زنده تبدیل می‌کند از نظر وزنی، منبع غنی از مجموعه  ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. جوانه کینوا حاوی مقادیر زیاد کربوهیدرات و پروتئین گیاهی با کیفیت که دلیل بر خاص بودن این جوانه گرانبها است.

این موضوع در مقایسه با جوانه غلات دیگر قابل مقایسه نیست. در حقیقت، روند ساده جوانه زنی، آنزیم‌های زیادی را در دانه‌های جوانه زده کینوا، به وجود می‌آورد و هضم آن‌ها را آسان می‌کند که حاوی  تمام عناصر مورد نیاز برای رشد و سلامت بدن هستند.
جوانه زدن، همچنین به از بین بردن بازدارنده‌های آنزیم و ضد مغذی‌ها مانند اسید فیتیک کمک می‌کند. این اجازه را می‌دهد تا مواد مغذی آزاد شود، بافت بهبود یابد و با تجزیه آن به ساده‌ترین ترکیبات، جذب آن را آسان‌تر کند، که به نوبه خود امکان هضم و جذب آسان مواد مغذی را فراهم می‌کند؛ به عبارت دیگر، مقادیر بالای فیبر وپروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی را افزایش می‌دهد و آن‌ها را به نیروگاه‌های تغذیه، تبدیل می‌کند. به طور کلی، جوانه‌ها مواد مغذی با کیفیت عالی را ارائه می‌دهند.

در هر صد گرم  کینوا در حدود ۱۴ الی ۱۵ گرم پروتئین یافت می‌شود. همچنین آرد این جوانه‌ها حاوی تمامی نه اسید آمینه حیاتی موردنیاز بدن، به میزان کافی است. لیسین، ماده با ارزش دیگری است که در آرد‌های دیگر مانند گندم، برنج، ذرت یافت نمی‌شود، اما در کینوا، موجود است.

جوانه کینوا، حاوی طیف وسیعی از ویتامین‌های گروه بی، منیزیم، فسفر، ویتامین آ، اسید فیتیک، کلسیم، آهن و میزان زیادی فیبر است.
نکته دیگر در مورد جوانه گیاه، اینکه چون این بذرها، برای هزاران سال به صورت خودرو در جهان، رشد می‌کرده‌اند و حتی امروزه نیز، چندان به صورت تجاری کشت نمی‌شوند، پس  در معرض دستکاری ژنتیکی و ترا ریخته انسان، قرار نگرفته‌اند و در نتیجه بسیار طبیعی‌تر از سایر بذرها هستند.

جوانه کینوا، گلوتن بسیار پایینی دارد و این مسئله آن را به محصولی ایده‌آل برای کسانی که بدنشان در هضم گلوتن، مشکل دارد مهیا می‌کند. به همین علت می‌توانند از جوانه کینوا استفاده کنند. همچنین این جوانه یکی از مفیدترین جوانه در پایین آوردن کلسترول خون محسوب می‌شوند. از مراکز فروش کینوا در اصفهان این محصول با خاصیت را تهیه کنید و از تاثیرات فوق‌العاده‌ی آن استفاده کنید. جوانه‌های کینوا منبع ارزشمند ویتامین‌اند.

جوانه‌ها سرشار از ویتامین و مواد مغذی هستند یعنی نسبت بیشتری به دانه خشک کینوا، دارند. به طور کلی جوانه‌ها، در مقایسه با مواد غذایی دیگر حاوی ۳ تا ۶ برابر ویتامین و مواد مقوی هستند. جوانه‌ها حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان‌ها هستند که با بیماری‌ها مقابله می‌کنند و باعث، جذب بهتر آهن موجود در سبزیجات می‌شوند.
برای بهره‌مندی از مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در جوانه‌ها هر روز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم جوانه میل کنید. فرقی نمی‌کند چه وقتی از روز باشد.

جوانه خام یا جوانه پخته؟

خوردن جوانه بهترین راه،  برای بدست آوردن ارزش غذایی، از آن‌ها است. اما باید مطمئن شوید که تمیز، خوب به نظر برسند و بوی خوبی داشته باشند. بهترین راه برای اطمینان از کیفیت جوانه‌های خود، پرورش آن‌ها است.
همچنین می‌توانید، قبل از مصرف جوانه‌های خود را بخارپز یا بپزید. بخارپز کردن یا پختن جوانه‌های شما، برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود، در دانه را کاهش می‌دهد، اگر مدت پخت آن زیاد باشد، برای همین چند دقیقه کافی است. مصرف خام یا پخت آن به ذائقه شما بر می‌گردد.
جوانه کینوا خام و نپخته دارای ۱۳٪ آب، ۶۴٪ کربوهیدرات، ۱۴٪ پروتئین، ۶٪ چربی است. تحقیقات نشان داده‌ است که ۱۰۰ گرم کینوا خام در روز، منبع غنی برای پروتئین، فیبر غذایی، ویتامین ب و مواد مغذی معدنی است. کینوا خام را می‌توان برای تهیه جوانه استفاده کرد.

پرورش جوانه کینوا

برای تهیه و پرورش جوانه کینوا، دانه‌های  کینوا را کاملاً شسته و سپس در آب به مدت نیم ساعت قرار می‌دهیم، سپس دانه‌ها را از صافی فلزی عبور می‌دهیم و دانه‌های خیس شده را درون پارچه‌ای،  در فضای تاریک و نسبتاً گرم قرار می‌دهیم تا شروع به جوانه زدن کند. حدوداً ۸ ساعت یک بار پارچه را  نمدار کرده و منتظر می‌مانیم تا جوانه بزند.  بعد از دو روز جوانه‌زدن می‌توان از آن‌ها در مصرف روزانه استفاده کرد. یا به روش‌های دیگر را می‌توان پرورش داد. ضمناً جوانه‌ها را باید در یخچال و در ظرف دربسته نگه‌داری کرد، تا این جوانه‌ها دو هفته تازه می‌ماند.

نحوه استفاده از جوانه‌ها

جوانه کینوا را می‌توان برای تهیه انواع سالاد سبزیجات، ساندویچ، سوپ‌ها، به صورت تزئین، ترکیب با اسموتی‌ها و … به کار برد. به عنوان یک صبحانه مقوی و پر انرژی، همراه با املت یا عسل و کشمش و… سرو کرد.
از همین حالا این مواد غذایی را به سبد غذایی خوداضافه کنید. این سبزیجات مغذی برای هر سنی، کودک تا سالمند می‌تواند موثرو مفید باشد. در جهت حمایت از کشاورز ورفاه حال مصرف کننده، سعی در گردآوری محصولات و فرآورده‌های کشاورزی با کیفیت، تازه و با قیمت مناسب دارد. برای خرید کینوا میتوانید از هایوا اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *